fallback

Путин не е способен да ускори руската икономика

Препоръките на МВФ са политически неприемливи за Кремъл

16:07 | 08.08.19 г. 24
Автор - снимка
Създател

Макар, че президентът Владимир Путин превърна Русия в агресивна, ретроградна полицейска държава, компетентното икономическо управление спаси нацията от икономически крах. То все още помага и според новата оценка на Международния валутен фонд някои скорошни действия на правителството, които не бяха оценени в Русия, вероятно ще доведат до подобрен растеж. Но зад тази добра новина Путин има проблем: По-значителните подобрения ще изискват нарушаване на крехкия политически баланс, който осигурява неговата власт, пише Леонид Бершидски за Bloomberg.

От 2014 г. до 2018 г. руската икономика нарастваше средно с 0,5% годишно. Според изчисленията на МВФ обаче растежът можеше да бъде с около 1,1 процентни пункта по-силен, ако не бяха три фактора: западните санкции заради анексията на Крим, спадът в цената на петрола и фискалните и макроикономическите отговори на тези шокове. Санкциите отговарят за 0,2 процентни пункта от тази разлика, а спадът на цената на петрола за още 0,6 пункта. Въпреки че злощастната комбинация от фактори накара Русия да изостава от другите големите развиващи се икономики, както и от бившите комунистически страни членки на Европейския съюз, ефектът от шоковете беше сравнително ограничен.

Това до голяма степен се дължи на ефективните действия на икономическите мениджъри на страната, които задържаха бюджета стегнат, инфлацията ниска, международните резерви растящи, а държавният дълг намаляващ. Сега икономическите власти са изправени пред по-тежко предизвикателство - ускоряване на растежа - и начинът, по който те отговориха, не изглежда неразумен за МВФ, въпреки че руската опозиция гневно протестира срещу ходовете на правителството или дори ги осмива.

Основната стратегия се върти около 13-те т.нар. национални проекта, които ще увеличат разходите за инфраструктура, здравеопазване и образование с около 1,1% от БВП годишно от 2019 до 2024 г. Правителството повиши данъка върху добавената стойност от тази година, за да финансиране тези разходи и обяви изключително непопулярна пенсионна реформа, която постепенно увеличава възрастта за пенсиониране с пет години, до 65 за мъжете и 60 за жените. Правителството не успя да накара мнозинството руснаци да повярват в националните проекти, а увеличението на данъците и възрастта за пенсиониране не беше разбрано. Популярността на Путин рязко спадна и мнозинството руснаци сега не одобряват работата на кабинета.

Верен на репутацията си на противник на социалните разходи, МВФ нарича пенсионната реформа „добре дошла“, а разпоредбите за ранно пенсиониране, предлагани от Путин като подсладител, твърде щедри. Фондът също така посочва, че увеличението на ДДС е имало по-малък ефект върху инфлацията, отколкото се очакваше, и че Русия трябва да харчи повече за инфраструктура, за да намали пропастта спрямо другите развиващи се икономики, особено що се отнася до качеството на пътищата и транспорта. МВФ изчислява, че комбинацията от политики трябва да доведе до ускоряване на темповете на икономически растеж до 2024 г. до между 1,6% и 2%, в сравнение с 1,2%, които фондът очаква тази година. С други думи, новите ходове могат до голяма степен да компенсират ефекта от шоковете след 2014 г. (ако, разбира се, националните проекти се администрират правилно и пенсионната реформа донесе очакваното увеличение на работната сила).

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 22:35 | 13.09.22 г.
fallback
Още от Свят виж още